Tatlı Yapmanın Püf Noktaları | Kolay Tatlı Nasıl Yap

Bu yazı Ali Başkar tarafından. Kolay Tatlı'da yayınlandı.
Brownie
Herkesin tarifine bakıp yapabileceği tatlı tarifleri ile herkesin tarifini öğrendikten sonra yapabileceği tatlı yapmanın püf noktaları, iki ayrı profesyonellik ve şu an bu yazıyı okuyorsanız ulaşılabilirlik farkı oluşturuyor. Tatlı yapmak ve püf noktaları ile aranılan tatlı krizine son adresi siz olabilirsiniz bu da anlatmak üzere olduğumuz sizin de tatlı tatlı dinlediğimiz tatlı bir öykünün başlangıcı gibi. Efendim örneklerle başlayacak olup her satırda kendi püf noktanızı oluşturabilecek kıvama gelmenizi hedefliyoruz. Öykünün sonunda servise hazır tatlılar değil tatlı dediğinizi yapacak tatlıdan, şekerden, baldan insanlar görüyoruz daha şimdiden.

Tatlı için Hamur Seçimi

Tatlınız için hamur açarken kullandığınız merdane veya oklavaysa ara ara unlamanızda fayda var yapışmasını istemiyorsanız. Bizi de unlayabilirsiniz yapışalım istemiyorsanız. Daha bu işleri bilmezken anlam veremediğiniz tatlı hamuruna bir tutam tuz dökme işini siz de yapın bilenler böyle yapıyor. Daha çok lezzet daha çok tat. Hamurlu tatlılardan devam edelim o halde sevdik biz bu hamur işini. Kendi açacağınız hamurla bir tatlı yapacaksanız biz diyoruz ki tereyağı kullanın temelden sağlam olsun. Şerbeti nasıl ki ocakta kendi haline bırakıp ilgilenmemek yanlış bir davranışsa bizi de öyle… ve şerbeti nasıl ki kısık ateşte pişirip kıvamını kontrol etmek gerekiyorsa bizim de tatlı tariflerimiz arasında gezinip arada Cemal Süreyya okumak gerekebilir. Şerbetli tatlı yaparken şerbetin kıvamında ve akışkan olması tatlı krizine yeni bir kriz daha eklememek adına önemli bir husus. Tencerinize önce su ve toz şeker ekliyorsunuz. Kaynadıktan sonra ise hamurlu tatlının tuzu burada hop şerbetli tatlının limonuna dönüşüyor. Kaynayan şerbetin içine biraz limon suyu ekleyerek karıştırıyorsunuz. Son olarak da iki üç dakika daha kaynamaya bırakıp kapatın altını hanımlar beyler şimdi heyecanlı kısma geçiyoruz. En fazla on dakika kaynattığınız şerbetinizin kıvamını test etmek zamanı bakalım bir cambazın ellerinden üstünden geçtiği kadar akışkan bir ip gibi mi eğer bir ip gibiyse siz o işi oldu bilin.
Limon ne alaka diyenler olmuş daha siz okumadan öngörülü olmakta fayda var diyoruz ve oldukça önemli lütfen damlatın şu limonu yoksa şerbetinizi kaybedeceksiniz kristalleşecek efendim şekerlenecek eğer siz limon suyu kullanmazsanız. Kullanın kullandırın. Peki kekinizi bozmadan piştiğini anlamak zor mu? Tabi ki değil bir kürdanlık anlayışı var. Batırdığınız kürdana kek bulaşmıyorsa pişmiş demektir . Çıkardığınız keki kabından çıkarmak için acele etmeyin dağılmaması için soğumasını beklemeniz gerekiyor, en azından yarım saat kadar.

Püf Noktaları

Tatlı yapmanın püf noktaları dediğimiz zaman yukarıda bahsettiğimiz gibi genel bilgiler ve geçerli ortak noktalar var tatlı yapmada kullanabileceğiniz. Her tatlı için bizim sizlere daha iyi tatlılar yapmanızı sağlayacak ayrıca püf noktalarımız da var bunlardan tek tek burada bahsetmek aradığınızı bulmanız açısından kafa karışıklığı yaratabilir. Her tatlı tarifinin içine o tatlıya özel püf nokta yazmayı ihmal etmeden aslında sonsuz geçiş üstünlüğü hakkınızı garantilemiş oluyoruz.

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?