Sağlıklı Şekersiz Tatlılar & Geleneksel Tatlılara Karşı

Bu yazı Ali Başkar tarafından. Kolay Tatlı'da yayınlandı.
Günümüz dünyasında her türlü malzemeye giren ve malzeme ömrünü uzatan katkı maddeleri eskiden sağlıklı olarak tükettiğimiz ancak bugün uzun raf ömrü sayesinde göründüğü kadar masum olmayan birçok yiyeceği de beraberinde getiriyor. Nüfus artışına bağlı olarak çoğalan gıda talepleri, yoğun iş temposu arasında kolaylığı sebebiyle tercih edilen hazır gıdalar günümüz modern insanını geçmişten alarak tam da modern dünyanın içine atıveriyor ve günden güne geçmişin esintileri unutulmaya yüz tutuyor. Geçmişin şaşalı, organik ve sağlıklı sofralarından artık çeşitli katkı maddeleriyle raf ömrü uzatılmış paketli gıdalara geçiş yapıyoruz ve yüksek katkılı malzemelerle sağlığımızı günden güne tehlikeye atıyoruz.
Sağlıklı Tatlılar ve Meyveler

& Meyveler

Aslında insanlık olarak modern çağda kendimizi korumaya aldığımız bir sürü yöntem var. Bunlardan bir tanesi de herkesin bildiği üzere sağlıklı yaşam. Ancak sağlıklı yaşama ulaşmak için paketli gıdalardan ziyade geleneği suçlu görüyoruz ve sağlıklı yaşam dürtüsüyle hareket ettiğimiz hayatımızda yiyecek olarak birçok geleneksel üründen uzak duruyoruz. Artık geleneğe dair tüm uzantılarımızı tüketiyor, sağlıklı ve fit bir yaşamı hayatımızın tam da orta yerine dahil ediyoruz. En çok da kilo koruma yöntemi adı altında tükettiğimiz sağlıklı tatlılar günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Geleneğin o nefis şerbetli ve sütlü tatlılarının yerini hurma veya pekmezle tatlandırılmış sağlıklı tatlı profilleri aldı. Beyaz un yerine kullanılan buğday unu veya un haline getirilmiş yulaf kepeği de sağlıklı tatlıların vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkmakta. Her ne kadar sağlıklı olarak nitelendirilmiş olsalar da geleneğe bağlı olan yanımız aslına duyduğu özlem ile yine de bir noktada baklavaya, revaniye, bir anne kurabiyesine ihtiyaç duymakta ve onları arzu etmeye devam etmektedir. Birçok sağlıklı yaşam koçu ve diyetisyen kilo verme süresince tatlı krizlerini önlemek adına bu tip sağlıklı tatıları öneriyor olsalar da yine birçok diyetisyen ve alanında uzman sağlıklı yaşam koçu aslında bu tip fit tatlıların geleneksel tatlılara oranla daha fazla kalori alımına sebep olduğunu söylemektedir.
Sütlü Tatlılar
Tatlandırıcı adına kullanılan ürünlerin normal şeker kategorisinde değerlendirildiğinde daha fazla şeker içermeleri bu tartışma üzerinde etkili olmaktadır. Bu konudaki tartışma devam ederken her gönlün kendine ait bir tatlı bulabileceği sitemizde buğday unu kullanılarak yapılan ve sağlıklı tatlı kategorisinde değerlendirilen “armutlu çikolatalı kek tarifi”ni bulabileceğiniz gibi geleneğimizin o muazzam esintilerini üzerinde taşıyan “çam fıstıklı irmik helvası, çamfıstığı tatlısı ve yine her çocuğun gönlünde ayrı bir yere sahip olan anne kurabiyesi” gibi müthiş tarifleri de bulabilmeniz mümkün. İsteğinize ve zevkinize göre şekillendirebileceğiniz, ister sağlıklı ister geleneksel birçok tarifi bir arada bulabileceğiniz www.kolaytatli.com az malzemeyle yapılan kolay ve pratif tarifleriyle sizi geçmişin gelenekselliğiyle yoğrulmuş havasından alıp günümüz modernliğinin fitliğine kadar yolcu ediyor.

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?