Tatlı Krizlerine Bir Anda Kesecek Kolay&Pratik Tatlılar

Bu yazı Ali Başkar tarafından. Kolay Tatlı'da yayınlandı.
Yoğun tatlı isteğinin yaşandığı zaman dilimlerinde kullanılan bir ifadedir “tatlı krizi”. Aşırı tatlı isteğine karşı koyamadığımız zamanlarda “tatlı krizim tuttu” deriz ve bu krizi dindirmek için hemen atıştırmalık bir tatlılık ararız. Peki bu tatlı krizleri neden olur, tatlı krizine ne sebep olur diye hiç düşündük mü?
Tatlı Krizine İyi Gelen Tatlılar

Herkesin Tatlı Krizi Kendine :-)

Tok veya aç fark etmeksizin aniden gelen yoğun tatlı isteğinin bir diğer adı olan tatlı krizine neye sebep olduğu konusunda yapılan araştırmalar tatlı krizinin birçok farklı nedenden ortaya çıkabileceğini göstermiştir. Bunlar; şeker bağımlılığı, çeşitli hastalıklar, kötü beslenme, hormona ve psikolojiye bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli durumlar olarak sıralanabilir. 
Yenildiği takdirde beyinde sağladığı endorfin ve seratonin hormonlarının mutluluğa katkısıyla hayatımızda büyük bir yere sahip olan tatlılar, bazı durumlarda hayat kalitemize etki edebilecek kötü sonuçlarda da doğurabilmektedir. Olumlu etkilerinin yanı sıra bir bağımlılık kaynağı olan şeker bağımlılığı tatlı krizlerinin birinci etkin sebebi olarak gösterilmektedir. Yine kulaktan dolma bilgilerle yapılan ve aç kalma üzerine endeksli kötü diyetler de tatlı krizlerine sebep olmakta ve çoğu zaman yakılan kalorinin daha fazlasının alınmasına sebebiyet vermektedir.  Uzun süreli açlık kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olur ve bu düşük kan seviyesi, şeker ihtiyacını arttırarak tatlı krizlerinin doğmasına sebep olur. Yine yapılan araştırmalar neticesinde mantar enfeksiyonu gibi bir dizi hastalığın şeker ihtiyacını arttırması dolayısıyla tatlı krizlerine sebebiyet verdiği düşünülmektedir. Kişinin içinde bulunduğu hormonsal değişiklikler ve yine içinde bulunduğu ruh hali de tatlı krizlerine sebebiyet veren en önemli etkenlerdendir. 
Tatlı krizine sebep olan etken her ne olursa olsun önceden bir önlem almadığımız takdirde bu tatlı krizlerine biz de dahil oluruz ve tatlı krizini geçirmek için muhakkak bir tatlı yemek zorunda kalırız. 

Kolay Tatlı Tarifleri

Kolay Tatlı sitesinde tatlı krizlerinizi azaltacak birçok tatlı tarifini bulabilmeniz mümkün. Hem kolay yapılışları hem de rahat temin edebileceğiniz malzemeleriyle pratik olarak hazırlayabileceğiniz kolay tatlı tarifleri sitesinin tatlı tarifleri, tatlı krizlerinize çok iyi gelerek enerji seviyenizi yükseltecek. Bu site birbirinden farklı ve geniş yelpazede oluşturulmuş tatlı çeşitliliğiyle tatlı krizlerinizin vazgeçilmezi olacak. 

Bu yazı sizin için faydalı oldumu beğendiniz mi ?